dlaczego bambus kolarz
Blog,  Jak zbudować rower z bambusa,  Porady

Dlaczego bambus – 4 powody dlaczego właściwie?

Przez wiele lat nie miałem nawet pojęcia o tym że można wykorzystać bambus do budowy ramy rowerowej. Interesowałem się kolarstwem i rowerami, amatorsko jeździłem na rowerze i zbudowałem kilka rowerów w oparciu o stalowe lub aluminiowe ramy. W międzyczasie dowiedziałem się jakie wady i zalety mają ramy ze stali hi-ten, stali chromowo – molibdenowej, tytanu, aluminium i karbonu. Jednak żaden z tych materiałów nie dawał mi możliwości budowy ramy bez specjalistycznego sprzętu i umiejętności. Na szczęście trafiłem na bambus. Gdzieś w internecie natrafiłem na zdjęcie roweru z bambusa i od razu wiedziałem że muszę taki zbudować.

Jest wiele powodów dlaczego bambus jest doskonałym materiałem do budowy rowerów. Ma też wiele innych zastosowań ale o tym innym razem. Oto 4 powody dlaczego uważam że jest po prostu najlepszy:

1. Dlaczego bambus? Bo każdy może zbudować z niego rower.

Wcale nie musisz posiadać fachowej wiedzy, ani lat doświadczeń  żeby zbudować rower. Nie ważne też czym się zajmujesz ani w jakim jesteś wieku. Materiały i narzędzia potrzebne do budowy swoich dwóch kółek można znaleźć bez większych problemów a może nawet masz je w domu.

Będziesz potrzebował ( tłustym drukiem rzeczy absolutnie niezbędne):

  1. Pomysł – od niego należy zacząćDlaczego bambus narzędzia na ścianie
  2. Czas – bez tego składnika trudno będzie się obejść
  3. Cierpliwość – choć szczypta do smaku
  4. Środki bezpieczeństwa ( maska i rękawice )
  5. Oczywiście bambus czyli kilka bambusowych tyczek ( więcej tutaj i tutaj)
  6. Jakieś włókno, np węglowe, konopne lub sizalowe ( więcej tutaj )
  7. Żywica epoksydowa ( więcej tutaj )
  8. Fragmenty jakiejś ramy rowerowej a dokładnie haki mocujące koło, mufa suportu, mufa sterowa, mocowanie siodełka – można też wszystko kupić w internecie.
  9. Garść narzędzi ( piła, pilnik, jakieś źródło ciepła np palnik gazowy, przymiar (ang. jig – na początek np z drewnianych listewek – o tym powiem więcej, miarka, wiertarka, taśma klejąca )
  10. Pozostałe części rowerowe bez których nie da się obejść począwszy od kół a skończywszy na pancerzu linki.

2. Dokąd prowadzi cię wyobraźnia?

Dlaczego bambus jest doskonałym materiałem na rowery? Posiadanie wymarzonego roweru to marzenie nie jednej osoby. Warto dobrze przemyśleć, czego dokładnie oczekujemy od swojego jednośladu. Dla niektórych najważniejszy może być design, inni z kolei postawią na funkcjonalność. Warto starać się wypośrodkować te dwa elementy. Dzięki temu można mieć pewność, że uda się zaprojektować taki rower, który przez wiele lat będzie doskonale Wam służył.

Jeśli mowa o ramie z bambusa to wyobraźnia jest Twoim głównym ograniczeniem. Jak przy wyborze każdego roweru warto zastanowić się w jakich warunkach będziemy go używać. Inaczej będziemy konstruować rower szosowy a inaczej rower miejski czy trekingowy. Ciekawą propozycją może być również rower przełajowy a nawet BMX. Warto też się zastanowić nad rodzajem bambusa ,a co za tym idzie jego kolorem, a następnie rodzajem materiału na łączenia. Inaczej będzie się  prezentował rower gdzie tyczki są połączone włóknem konopnym a inaczej grafitowym włóknem węglowym. Można też dowolnie ozdabiać swój rower.

Jest wyjątkowy

Rower z bambusa jest wyjątkowy, bo każda rama musi być ręcznie wykonana. Nie musisz obawiać się że ktoś może pokazać się na takim samym rowerze na jakim jeździsz. Efekt wizualny roweru bambusowego jest oszałamiający. Bogata głębia kolorów i naturalnie lśniąca struktura drewna sprawiają, że każdy rower jest w pełni funkcjonalnym dziełem sztuki, na którym w dodatku można jeździć. Więc dlaczego bambus?

3. Nie zapominajmy w właściwościach

Bambus to trawa, ale bez obaw nie rozklei się na deszczu ani nie połamie pod ciężarem rowerzysty. Bambusowe rowery są w stanie unieść nawet 300 kg. Cechą przemawiającą zdecydowanie na plus jest waga takiego roweru. Plasuje to rowery bambusowe gdzieś pomiędzy rowerami o ramach z karbonu a tymi o ramach z aluminium. Jazda na rowerze z bambusa jest wygodna, dzięki naturalnym właściwościom materiału do przenoszenia drgań i amortyzowaniu nierówności. Bambus jest szczególnie wytrzymały. Jego wytrzymałość na rozciąganie jest wyższa niż stali, a wytrzymałość na ściskanie jest większa niż ta zachodząca w betonie.

A jak bambus wypada w porównaniu ze stalą, karbonem i tytanem:

  • Sekretem wyjątkowych właściwości bambusa jest jego mikrostruktura. Naturalnie występujące włókna o różnych rozmiarach tworzą złożoną strukturę. Jest to taka sama budowa, którą inżynierowie próbują stworzyć przy użyciu włókna węglowego. Jednak bambus rośnie naturalnie a karbon jest wytwarzany przemysłowo. Wiązki naczyniowe bambusa są niezwykle sztywne.  Materiał ten jest znacznie trwalszy niż włókno węglowe pomimo tego że  jest nieco cięższy. Ram bambusowych praktycznie nie da się złamać pod wpływem jazdy a nawet uderzenia.
  • Ramy z bambusa są mocniejsze od stalowych, zyskują przewagę nad nimi dzięki niskiej wadze i doskonałym przenoszeniem drgań.
  • Tytanowe rowery mają dobry stosunek masy do wytrzymałości, trwałości i komfortu prowadzenia, ale niestety są dość drogie. Sam tytan jest materiałem bardzo trudno dostępnym i skomplikowanym w produkcji, stąd wynika jego bardzo wysoka cena.

4. Ekologia

Dwa słowa o włóknach

Większość materiałów które można wykorzystać w budowie bambusowych rowerów całkowicie ulega biodegradacji.  Sizal czyli włókno wytwarzane z liści agawy jak i włókno konopne, jest stosowane w produkcji worków, siatek, koszy, odzieży, dywanów i lin od czasów prehistorycznych. Są to bardzo wytrzymałe materiały. Sizalu, włókna konopnego a czasem też włókna węglowego używa się do połączenia ze sobą bambusowych tyczek tworzących ramę.

W trzech słowach. Dlaczego bambusa?

Bambus jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska naturalnego materiałów na świecie. Jest rośliną o bardzo szybkim wzroście więc nie należy się obawiać zaniku jego występowania. W przeciwieństwie do drzew które bardzo wolno rosną, bambus może dorastać do 3 stóp w ciągu jednego dnia. Bambus jest trawą więc rośnie jak trawa i można go zbierać co roku a nie jak drewno co kilkadziesiąt lat. Roślina nie wymaga żadnych nawozów, a jedyne czego potrzebuje do wzrostu to trochę ziemi, woda i słońce. W czasie zbiorów po ścięciu pędu reszta rośliny nadal rośnie. Można to porównać do koszenia trawnika, który po kilku dniach od koszenia znów przyprawia właścicieli o ból głowy. Bambus jest jedną z roślin najlepiej pochłaniających dwutlenek węgla.

A te inne materiały ( stal, karbon, tytan, aluminium )?

Rowery karbonowe są wykonane z nici węglowych pokrytych żywicami epoksydowymi. Przy ich budowie co prawda zużywa się mniej energii niż przy produkcji ram aluminiowych, stalowych czy tytanowych jednak zużywa się bardzo dużo wody – dokładnie 2000 litrów na kilogram roweru ( aluminiowe ramy zużywają około 1200 litrów ). Więć dlaczego bambus? Recykling włókien węglowych jest trudny, kiedy bambus jest całkowicie biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Produkcja stali i aluminium generuje ogromne ilości dwutlenku węgla. Do produkcji bambusowych ram nie potrzeba wielkich fabryk ani zaawansowanego technologicznie przemysłu, dlatego produkcja takich rowerów jest wielką szansą dla ludzi mieszkających w krajach gdzie bambus występuje naturalnie a nie ma dostępu do zaawansowanych technologi a często nawet prądu.  Mam na myśli Afrykę, Azję i obie Ameryki czyli miejsca gdzie powstaje najwięcej bambusowych rowerów.

Ps.

Na sam koniec krótki film który mam nadzieję rozwieje resztę wątpliwości i odpowie na pytanie dlaczego bambus?

Przekonaj się…


Jeśli interesuje Cię to o czym piszę i chcesz otrzymać rowerowe listy kontrolne zapisz się na mój bambusowy newsletter.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *