rower nad głową
Blog,  Jak zbudować rower z bambusa,  Moje bambusowe rowery

Ile waży rower z bambusa?

Już od jakiegoś czasu piszę o rowerach z bambusa. Po pierwsze robię to za pomocą bloga na który właśnie trafiłeś. Po drugie przez profil na Instagramie i na Facebooku oraz przez kanał na You Tubie. Dlatego zauważyłem że jednym z najczęściej padających pytań jest: Ile waży rower z bambusa? Jednak problem leży w samym postawieniu tego pytania. Poza tym ilość zmiennych wpływających na odpowiedź jest tak duża że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Jeszcze kilka lat temu zapewne pierwszym moim pytaniem po zetknięciu się z rowerami z trawy było by pytanie ile waży rower z bambusa. Poza tym pytanie o wagę zazwyczaj pada przy wszelkiego rodzaju testach czy recenzjach rowerowego sprzętu. Nie jest przypadkiem że wyższe grupy osprzętu zawsze ważą o tych kilka gramów mniej niż te tańsze. Dlatego nie jest niczym dziwnym że dla zawodowych kolarzy czy pro amatorów ścigających się w wyścigach waga roweru jest istotnym czynnikiem.

Moje podejście do wagi roweru.

Po pierwsze uprawiam kolarstwo amatorsko. Okazjonalnie startuję w amatorskich wyścigach więc nie jest dla mnie tak istotna waga roweru na którym jeżdżę. Prędzej powinienem zrzucić kilka kilogramów tkanki tłuszczowej niż walczyć nawet o kilkaset gram odchudzając sprzęt i portfel.

Więc ile waży rower z bambusa?

A może pytanie powinno brzmieć ile waży bambusowa rama? Przecież waga roweru zależy w dużej mierze od wagi takich komponentów jak koła, widelec i cała reszta. Na przykład na bardzo lekkiej karbonowej ramie można zbudować ciężki rower pakując w niego ciężkie podzespoły. Tak samo można na nie najlżejszej aluminiowej czy nawet stalowej ramie zbudować leciutki zwinny rower, jeśli zainwestuje się w lekkie części. Podobnie wygląda sprawa przy ramach z bambusa. Więc waga bambusowej ramy zazwyczaj oscyluje pomiędzy 2 a 3 kg. Zależy to w dużej mierze od grubości ścianek bambusa i wagi metalowych elementów ramy takich jak wkład główki czy haki. Ponadto jako ciekawostkę dodam że buduje się ramy z bambusa bez wykorzystania metalowych elementów. Wtedy metalowe elementy zastępuje się karbonowymi. Dlatego waga takiej ramy zamyka się grubo poniżej 2 kg.

Oficjalne ważenie w Bohobike.pl.

Poniżej przedstawiam spostrzeżenia z ważenia bambusowych rowerów i ram które miałem akurat w pracowni. Ponadto dodam że waga własnej konstrukcji składająca się z widelca rowerowego, stojaka serwisowego i wagi bagażowej doskonale zdała egzamin.

  • Rama rozmiar 56. Rama przedstawiona na zdjęciach waży 2,9 kg. Warto zauważyć że wszystkie metalowe elementy „ukryte” czyli główka, haki, mufa suportu i mocowanie sztycy podsiodłowej są wykonane ze stali.
  • La Bamba czyli rower typu single speed. Waga całego roweru z pedałami to 11,4 kg. Nie mnie oceniać czy to dużo czy mało jednak stalowy widelec i nie najlżejsze koła robią swoje. Jednak najważniejsze jest to że jazda na tym rowerze sprawia mi kupę radości. Ale za to kilka gramów zaoszczędziłem na owijce 🙂
  • El Bambo czyli MTB z bambusa. Innymi słowy waga roweru to 12,7 kg. Ponadto rower MTB to amortyzator, potężne opony i rama która musi być bezpieczna w każdej sytuacji.

Ile waży rower z bambusa? A ile bambusowy rower marzeń?

Pora podrasować rower. Dlatego przedstawiam porównanie MTB z bambusa w obecnej konfiguracji z rowerem, który mógłbym zbudować instalując lżejsze części. W rezultacie zobaczymy ile z wagi udało by się urwać. Jednak dodam że zestawienie robiłem w oparciu o dane znalezione w internecie. Nie rozbierałem roweru żeby po kolei ważyć każdą część z osobna. Dlatego wszystkich nadgorliwych proszę o wyrozumiałość jeśli gdzieś kilka gramów będzie w tą czy tamtą stronę zaokrąglone 🙂

El BamboEl Bambo marzeń
WidelecRock Shox XC 30

2020 g
FOX Float Evolution

1610 g
RamaBohobike El Bambo

2067 g
Bohobike El Bambo

2067 g
KasetaShimano Slx cs-m700

470 g
Shimano DeoreXT 8000

411 g
KorbyShimano SLX M 7000

715 g
Shimano XT FC-M8000

680 g
PrzerzutkaShimano SLX M 7000

325 g
Shimano DeoreXTRD8000

280 g
ŁańcuchShimano

280 g
Shimano CN-HG701

258 g
SuportShimano XT BB-MT800

82 g
Shimano XT BB-MT800

82 g
SteryKing

106 g
King

106 g
OponyVuelta USA g

1290 g
1220 g
Koło przódVuelta USA

1280 g
MAVIC CROSSMAX SLR 2

650 g
Koło tyłVuelta USA

1360 g
MAVIC CROSSMAX SLR 2

860 g
ManetkaShimano SLX SL-M7000

135 g
Shimano DEORE XT

130 g
HamulceAVID db 3

680 g
Shimano Deore XT

630 g
Dętki150 g
Tarcze hamulcowe200 g180 g
Linki i pancerze100 g 100 g
Kierownica280 g250 g
SiodełkoSan Marco

240 g
Fizik Arione R1

165 g
Mostek150 g100 g
Sztyca250 g220 g
ChwytyPro

100 g
80 g
PedałyDartmoor

420 g
Shimano XT PD-M8020

400 g
Razem12700 g10479 g

Tak więc przy odrobinie dobrych chęci i grubym portfelu można zbudować MTB z bambusa o wadze ok 10,5 kg. Oczywiście nie są to jakieś żelazne granice. Części które dobierałem nie były wcale najlżejsze z dostępnych na runku. Tak więc śmiało można się pokusić o jeszcze lżejszy MTB z bambusa.

Ile waży rower z bambusa? Ciekawostka.

Na przykład jako ciekawostkę dodam że można zbudować rower szosowy z bambusa ważący jedyne 7 kg. A to już jest wynik robiący wrażenie. Dlatego popatrz na miejsce 10 zestawienia najdziwniejszych rowerów z bambusa 🙂

Tak więc podsumowując temat jestem pewien że waga w wypadku rowerów z bambusa nie jest tak ważnym czynnikiem jak wygoda podczas jazdy czy choćby niepowtarzalny styl. Jednak kwestia budowy coraz lżejszych rowerów jest wciąż otwarta. Dlatego zabieram się do obmyślania kolejnego projektu.

Gwarantuję konkrety. Jeśli interesuje Cię to o czym piszę i chcesz otrzymać za darmo rowerowe listy kontrolne zapisz się na newsletter.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *