Site icon Boho Bike

Jak zbudować rower z bambusa? – 1#Wstęp

jak zbudować rower z bambusa części wyróżniający

Pora zacząć budowę roweru z bambusa. Postaram się w pięciu krokach opisać ten proces żeby każdy mógł zrobić to samemu.

Chcę żeby każdy mógł sam sobie odpowiedzieć na pytanie jak zbudować rower z tak egzotycznego materiału jakim jest bambus.

Postanowiłem podzielić budowę roweru na 5 kroków. Postaram się zmieścić w założonych ramach, a jeśli mi się nie uda to wybaczcie. Na potrzeby bloga będę budował rower w możliwie jak najprostszy sposób i przystępny dla każdego. Zależy mi żeby każdy dowiedział się jak zbudować rower z bambusa możliwie jak najszybciej i najprościej.

Zdaję sobie sprawę że nie każdy ma dostęp do metalowych elementów roweru które montuje się w rowerze z bambusa. Dlatego wszystkie te elementy będę pozyskiwał z ramy rowerowej, którą potnę w tym celu. Użyję do tego celu szlifierki kątowej. Po prostu uważam że to najprostsza opcja. Jeśli nie masz szlifierki i twoim problemem jest powycinanie elementów, na pewno ktoś z rodziny lub z grona znajomych może Ci pomóc. W ostateczności udaj się do warsztatu ślusarskiego w twojej okolicy. Dla ślusarza nie będzie to problem a Ty będziesz miał już gotowe elementy.

W zależności jaki rower chcesz zbudować, znajdź taką ramę która będzie odpowiadać twojej budowie. Geometria ramy musi być przystosowana do użytkownika.

Gdzie szukać takiej ramy?

  1. W swoim najbliższym otoczeniu. W wielu domach na strychach lub w piwnicach leżą jakieś zapomniane i przez nikogo nie używane rowery. Często pozbawione kilku części, ale w większości przypadków rama jest w dobrej kondycji. A na tym nam zależy.
  2. Na złomowisku. Uważam że złomowiska są jednym z najlepszych miejsc znajdowania stalowych czy nawet aluminiowych ram, które można wykorzystać przy budowie roweru z bambusa. Efekt jest taki że w większości przypadków wszystko co tam znajdziemy można za kilka złotych odkupić.
  3. Aukcje i ogłoszenia w internecie. Na przykład używane ramy na Allegro i OLX są pełne ogłoszeń ram z Twojej okolicy, a często całych rowerów które z powodzeniem można przebudować na rower z bambusa.

Jaki materiał ramy wybrać ?

W większości przypadków ramy którymi dysponujemy to ramy stalowe lub aluminiowe. Właściwie jedyna różnica jaką możemy zauważyć to różnica w wadze gotowej ramy.

Krótki wpis na temat potrzebnych narzędzi znajdziesz tutaj.

Oto schemat budowy ramy:

*Schemat jest poglądowy, a wszystkie etapy omówię wnikliwie w kolejnych wpisach.

1. Rama którą przeznaczyliśmy na dawcę elementów do roweru z bambusa. Geometria ramy jest dowolna i ważne żeby pasowała do przyszłego użytkownika roweru.

2. Miejsce cięcia. Czerwoną linią zaznaczyłem miejsca cięcia ramy. Ważne żeby nie uszkodzić tych części które mają nam pozostać, a więc miejsca gdzie wkręcimy suport, miejsce mocowania sterów, rurka pod siodełko i haki w których osadzimy koło.

3. Rysunek poniżej przedstawia elementy pozostałe z pierwotnego roweru. Po pierwsze zalecam dokładnie oszlifować miejsca styku z bambusem, tak żeby powierzchnia była pozbawiona nierówności. W tym celu należy grubym papierem ściernym lub pilnikiem zmatowić metalowe elementy. W ten sposób powstanie lepsze podłoże pod połączenie bambusa i metalu za pomocą włókna włóknem nasączonego żywicą epoksydową.

4. Rysunek przedstawia ramę z wstawionymi tyczkami z bambusa. Więcej na temat wyboru i przygotowania tyczek pojawi się w stosownym wpisie.

5. Ostatni i niezwykle ważny punkt to owijanie miejsc styku bambusa z metalowymi częściami. Dlatego jest to najbardziej czasochłonna i wymagająca cierpliwości czynność.

6. Ostatni etap to prace związane z montażem części i zabiegami kosmetycznymi przy naszej ramie, takimi jak lakierowanie, malowanie, szlifowanie itp. W efekcie na tym etapie już nikt nie będzie pytał jak zbudować rower z bambusa.

Następny wpis będzie poświęcony budowie przymiaru i wycinaniu elementów z ramy – dawcy. Zapraszam do lektury.

 

Jeśli interesuje Cię to o czym piszę i chcesz otrzymać rowerowe listy kontrolne zapisz się na mój bambusowy newsletter.

Exit mobile version